Nadácia SPP

V školskom roku 2022/2023 sme sa úspešne zapojili do výzvy Nadácie SPP - Opora 2023

Opora 2023 - Nadácia nás podporila sumou 840 eur na vytvorenie malej kuchynky a zakúpenie potravín.

Ceľom projektu žiaka Juraja so zdravotným znevýhodnením je rozvíjať najmä praktické zručnosti či komunikačné a dorozumievacie schopnosti. V nasledujúcom období by sme chceli podporovať jeho rozvoj praktických zručností - prácou s elektrickými spotrebičmi a pomôckami v kuchyni. Vyvinieme úsilie o zvýšenie mentálneho rozvoja a napredovania, rozvoj jemnej motoriky a motivovanie k tvorivej činnosti. V prípade, že bude projekt podporený, zakúpime stolnú rúru na pečenie, kuchynské potreby (valček, plech, nádoby, tvorítka, šľahač, lopatka, mašľovačka, silikónová forma a podložka, nožík pre deti, predlžovací kábel, zástera, chňapky, suroviny), kuchynská skrinka. Žiak má kladný vzťah k tvorivej práci, rád pracuje z moduritom, plastelínou či vlnou, je zručný a učeniachtivý. Žiak je hluchonemý, je mu potrebné pracovné postupy a činnosti predviesť. Je veľmi vnímavý a preto by sme radi rozvinuli jeho ďalší rozvoj , ktorý je potrebný pre jeho bežný život. Tieto získané vedomosti a zručnosti, návyky môže využívať doma či v škole, čím vzbudíme záujem u jeho rodičov o ďalšie vzdelávanie a rozvoj ich syna Juraja na OU. Odborné učilištia ponúka aj žiakom, ktorí sú vzdelávaní v B variante možnosť štúdia v odbore Obchodná prevádzka–práca pri príprave jedál. Prezentácia žiaka bude zahŕňať občerstvenie na spoločných aktivitách v rámci školy. Svoje získané vedomosti a zručnosti bude prezentovať na Dni otvorených dverí na našej škole, ktorého sa zúčastnia učitelia, rodičia a priatelia školy.

V škoslkom roku 2021/2022 sme sa zapojili do 2 projektov, ktoré boli vyhlásené cez Nadáciu SPP - Opora 2022, SPPoločne pre komunity.

Opora 2022 - nadácia SPP nás podporila sumou 400 eur na nákup šijacieho stroja, látok a iného príslušenstva. Projekt je určený pre jednu žiačku našej školy, ktorá je vzdelávaná vo variante C a budeme ju učiť pracovať na šijacom stroji, aby mohla získať určité nové praktické zručnosti, čo prispeje k jej samostatnosti. Projekt bude prebiehať na pracovisku Podhorany.

Cieľom projektu bolo naučiť našu žiačku, ktorá je v škole už 10 rokov, niečomu novému, kreatívnemu, niečomu, čo sa doteraz v škole nenaučila a s čím sa ani vo svojom živote nestretla. Preto som sa ako triedna učiteľka rozhodla zapojiť do projektu jednu žiačku - Annamáriu, aby som jej spestrila jej posledný rok školskej dochádzky. So získaných peňazí sme zakúpili šijací stroj, školskú lavicu, látky a základné príslušenstvo na šitie. Žiačku to od začiatku zaujalo, pracovala rada, tešila sa do školy, zlepšila sa jej dochádzka. Zároveň sa nám podarilo do určitej miery motivovať ostatných žiakov našej školy, ktorí sa zapojili do prípravných činností - pomáhali merať, kresliť, vystrihovať a pod. V budúcnosti by sme radi naučili aj iných zručných žiakov práci na šijacom stroji.

SPPoločne pre komunity - nadácia SPP nás podporila sumou 800 eur na vybudovanie oddychovej a náučnej zóny na školskej záhrade v Toporci. Bude v nej vybudované miesto, kde sa budú stretávať, oddychvovať a vzdelávať naši žiaci a radi v nej privítajú rôzne návštevy. Žiaci si najmä začali viac vážiť pracovnú činnosť, naučili sa a zapamätali si nové poznatky, ktoré budú môcť využiť v budúcnosti, rozvíjali dobré vzťahy medzi sebou a v rámci svojej komunity, spoločne si oddýchli, zrelaxovli po dobre vykonanej práci - posedenie pri čaji. Žiaci sa naučili sami si vypestovať liečivé byliny, ovocie a následne ich spracovať, zmenili pohľad na samostatne vykonanú prácu - radosť, vznikol priestor na oddych.