Zvýšenie efektivity vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením 2017

RÁD SPOZNÁVAM NOVÉ

Cieľ projektu

Cieľom projektu je naučiť žiakov so zdravotným znevýhodnením komunikačným zručnostiam, dorozumievacím zručnostiam, rozvíjať sociálne zručnosti a v nemalej miere rozvíjať psychomotorické zručnosti v rôznych aktivitách prebiehajúcich v okolí našej školy s prihliadaním na bezpečnosť a zdravie žiakov.

Jún 2017:

• tvorba pracovného tímu, rozdelenie úloh, zabezpečenie didaktických pomôcok a materiálu,
  • oboznámenie žiakov, rodičov a všetkých účastníkov projektu  so zámerom projektu

September 2017:

• Vieš poskytnúť prvú pomoc? – beseda so zdravotnou sestrou
  • Výlet na Rainerovu chatu (Starý Smokovec)
  • Mliečna cesta – exkurzia do Podtatranskej mliekarne TAMI Kežmarok

Október 2017

• Zdravý úsmev
  • Bezstarostné detstvo – beseda s psychologičkou
  • Poznáš pravidlá cestnej premávky? – návšteva dopravného ihriska Podolínec

November 2017

-    Športom k zdraviu - aktivity k Svetovému dňu behu

• Škodlivé závislosti – beseda s príslušníkom policajného zboru
  • Zapoj iné zmysly – hry a iné činnosti k Dňu nevidomých

December 2017

• Hygiena a zdravie beseda s detskou lekárkou
  • Čisté ruky – aplikácia hygienického vrecúška v praxi
  • Všetko, čo viem o zdraví – súťažnou formou vyhodnotiť prínos projektu pre žiakov

Projekt sme realizovali v období jún – december 2017. Pracovné povinnosti sme rozdelili medzi zvolený tím: rodičov a pedagógov.  Spoločnou spoluprácou sme realizovali dané úlohy k spokojnosti všetkých zúčastnených. Podarilo sa nám splniť všetky stanovené ciele projektu s využitím pomôcok získaných projektom.

Žiaci využili poznatky z výchovno-vzdelávacieho procesu v mimoškolských aktivitách – spoznávanie fauny a flóry a celej živočíšnej ríše návštevou múzea vo Vysokých Tatrách,  návštevou dopravného ihriska, exkurziou mliekarne v  Kežmarku (TAMI), v súťažných kvízoch a iných aktivitách spoločne realizovaných s rodičmi. Realizáciou ďalších aktivít sme sa snažili zvyšovať schopnosti žiakov ovplyvňovať a zlepšovať svoje zdravie - besedy s psychológom, pediatrom, policajtom a zdravotnou sestrou. Pri športových a vzdelávacích  aktivitách sme využili športové  a kompenzačné pomôcky. Žiaci mali príležitosť nadobudnúť maximálne vedomosti, návyky, zručnosti  pri oboznamovaní sa so životnými situáciami, aby  v dospelosti mali dostatok kompetencií a mohli si upevniť svoju pozíciu v spoločnosti. Žiaci boli vedení k zdravému sebavedomiu, čím sa podporil ich zdravý duševný rozvoj. Všetky tieto aktivity  sprevádzala zdravá komunikácia zameraná na rozširovanie komunikatívnych možností a slovnej zásoby u žiakov s využitím inovatívnych metód vo výchovno-vzdelávacom procese.

Realizáciou projektových aktivít bol výchovno-vzdelávací proces zaujímavejší, podnetnejší nielen pre žiakov, ale aj pedagógov a rodičov.